Pracownia USG wyposażona jest w aparat USG wysokiej klasy, ALOKA alpha 7, umożliwiający wykonanie wszelkich badań narządu ruchu (stawów, mięśni, ścięgien, nerwów obwodowych) jak również innych badań USG np. jamy brzusznej, układu moczowego,tarczycy, piersi, węzłów chłonnych.

Badanie USG Doppler jest badaniem obrazowym umożliwiającym zmierzenie przepływ krwi w żyłach i tętnicach, co daje pojęcie o ich przekroju i wydolności. Badanie pozwala zobaczyć, w którym miejscu krew płynie wolniej lub szybciej, a gdzie dochodzi do cofania krwi. Badanie USG Doppler jest stosowane w diagnostyce i leczeniu chorób naczyniowych.Badanie USG Doppler jest bezbolesne i całkowicie nieinwazyjne.

Wskazania do badania dopplerowskiego żył i tętnic kończyn dolnych

- bóle kończyn
- obrzęki kończyn dolnych
- uczucie "ciężkości nóg"
- żylaki kończyn
- mrowienie, drętwienie
- skurcze
- owrzodzenia skóry podudzi
- rozpoznana miażdżyca
- stan po urazach kończyn
- zakrzepica
- przebyta zatorowość płucna

Wskazania do badania dopplerowskiego tętnic szyjnych i kręgowych

- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- przebyty udar i zespoły niedokrwienia mózgu,
- miażdżyca,
- ocena ryzyka sercowo-naczyniowego

U chorych podczas badania tętnic szyjnych ocenia się:

wygląd kompleksu błony wewnętrznej środkowej /ITM/- dokonując pomiarów jego grubości;
lokalizacje i echogeniczność zmian miażdżycowych oraz ich znaczenie hemodynamiczne – dokonuje się pomiaru prędkości przepływów krwi we wszystkich uwidocznionych tętnicach.

Liczne badania potwierdzają fakt zwiększonej zapadalności na zawał serca i udar niedokrwienny mózgu u ludzi ze zwiększoną grubością kompleksu IMT tętnicy szyjnej wspólnej i wewnętrznej.
Pamiętać należy, iż wczesne zmiany miażdżycowe obserwowane w świetle tętnic obwodowych, a szczególnie w tętnicach szyjnych, stanowią odzwierciedlenie uogólnionej miażdżycy, a za pomocą badania ultrasonograficznego tętnic szyjnych można zarówno monitorować progresje tych zmian miażdżycowych, jak i oceniać skuteczność leków podawanych w jej leczeniu.

 

STAWY BIODROWE NIEMOWLĄT
Diagnostyka i ocena skuteczności leczenia dysplazji stawu biodrowego opiera się przede wszystkim na badaniu ultrasonograficznym.
Badanie USG stawów biodrowych niemowląt i noworodków to nieszkodliwa, bezinwazyjna metoda pozwalająca na wczesne rozpoznanie rozwojowej dysplazji stawu biodrowego (DDH). Pozwala to na natychmiastowe włączenie leczenia zachowawczego i uniknięcie późnych następstw dyplazji wiążących się z uszkodzeniem stawu biodrowego i kalectwem.
Pierwsze badanie powinno odbyć się w wieku 4-6 tygodni, później kolejne 2 badania kontrolne co około 6 tygodni. W razie potrzeby czas kontrolnej wizyty może być inny np. w razie konieczności podjęcia leczenia celem monitorowania jego skuteczności wizyty wyznacza się częściej.Bardzo ważne jest wczesne wykrycie dysplazji gdyż odpowiednio wczesne podjęcie leczenia gwarantuje praktycznie 100% wyleczenie i pozwala uniknąć późniejszego trudnego i często wieloetapowego leczenia operacyjnego.

W poradni Ortomed badaniem stawów biodrowych dzieci zajmują się lekarze z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie: Maciej Kawa i Paweł Ostrowski